Im się udało
Obecnie w tylko kilku szkołach w Łatgalii dzieci i młodzież mogą uczyć się łatgalskiego języka literackiego oraz historii i kultury Łatgalii dzięki inicjatywom oddanych nauczycieli. Dlatego od 2000 r. organizowana jest Olimpiada Języka Łatgalskiego oraz Historii i Kultury Łatgalii oraz Konkurs Mowy Łatgalskiej Vuolyudzāni. Oba wydarzenia organizowane są przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka, Literatury i Historii Kultury Łatgalii.
Celem Konkursu Łatgalskiej Mowy Vuolyudzāni („Językowcy”) jest wzmocnienie tożsamości łatgalskiej wśród dzieci i młodzieży, rozumienie przez nich dzieł autorów łatgalskich, wartości i wyrazistości tekstów w języku łatgalskim, rozwijanie ich opanowania mowy scenicznej, emocjonalności, podnoszenie kultury języka i kultywowanie literackiego języka łatgalskiego. Każdego roku zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i uczniowie wszystkich klas szkolnych są zapraszani do udziału w konkursie, który co roku ma swój zadany temat, a każdy uczestnik musi przygotować dwa wystąpienia artystyczne w języku łatgalskim.
Celem Otwartej Olimpiady Łatgalskiego Języka Pisanego i Historii Kultury jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego Łatgalii wśród młodzieży szkolnej, wzmocnienie rozumienia łatgalskiego języka pisanego jako ważnej części całej łotewskiej tożsamości, wzbudzenie zainteresowania młodzieży językiem łatgalskim i historią, promocja wartości kulturowych. Uczestnikami są zespoły składające się z 3-5 uczniów klas 10-12 szkół ogólnokształcących. Tematyka Olimpiady ogłaszana jest co roku z wyprzedzeniem, co pozwala uczniom przygotować konkretne zagadnienia. Od 2013 roku olimpiada ma w Łotwie status ogólnokrajowy.